مضرات مصرف زیاد چای

مصرف چای زیاد در رژیم غذائی یک عامل مختل کننده است. با توجه به اینکه کالری صفر در نظر گرفته می شود و اصولاً نباید ایجاد اضافه وزن نماید، پس این سوال مطرح می شود که چرا چای می تواند رژیم غذائی را دچار اختلال و وزن را افزایش دهد ؟

چائی ممکن است بطور مستقیم چاق نکند ولی بطور غیر مستقیم منجر به چاقی می شود :

  1. چای دارای مزه تلخ و معمولاً داغ نوشیده می شود و این منجر به مصرف مواد شیرین همراه آن خواهد شد. اصولاً چون از ابتدای عمر چای با مواد شیرین مصرف شده است پس، با دیدن چای، در ناخودآگاه مزه شیرین تداعی می شود. بسیاری از افراد حتی خود از مصرف بی رویه قند ، پولکی و یا شکلات و شیرینی که همراه با چای مصرف می کنند آگاه نیستند به عنوان مثال مراجعه کننده ای که روزی ۷ لیوان چای و با هر چای ۳ حبه قند مصرف می کرد، در روز ۲۱ حبه قند و در ماه حدود ۶۰۰ حبه قند می شود که این خود معادل حدود یک کیلوگرم اضافه وزن در ماه فقط به علت قند مصرفی همراه با چایی بدون در نظر گرفتن سایر خوراکی هاست.

بسیاری از مصرف کنندگان به خیال اینکه پولکی چاق نمی کند، مصرف بیش از حد پولکی آنهم به شکل ترکیبی با پودر نارگیل، مغزپسته و یا کنجد داشته اند که با توجه به اینکه مواد افزودنی هم کالری بیشتری داشته و هم طعم پولکی را بهبود می بخشد منجر به چاقی بیش از حد می شود.

* برای مصرف چای و قهوه از شکر استفاده نکنید، یا شکر کمی مصرف کنید و بیشتر از قند های طبیعی (توت خشک، کشمش و یا خرما با توجه به تعداد آن ها) استفاده نمایید.