مراقبت از پوست چرب (پارت ۱)

پوست های چرب بخاطر برخورداری از لایه چربی بخوبی محافظت می شوند و دیرتر از پوست های دیگر پیر و چروکیده می شوند ولی از سوی دیگر، کسانی که پوست چرب دارند نسبت به صابون ها، آبها و لوازم آرایشی حساسیت بیشتری دارند و پوست آنها زودتر از سایر انواع، دچار تحریک و سرخی می شود.

این پوستها بسیار مستعد ابتلا به آکنه (جوش غرور جوانی) هستند. پوست بعضی از افراد آنقدر چرب است که احساس می کنند به پوستشان روغن مالیده اند و همیشه از این بابت در عذاب هستند. پوست چرب در زنان شایعتر از مردان است. مهمترین مسئله در ایجاد این نوع پوست، مسائل ارثی است.

مواد آرایشی و داروهای مالیدنی، موجب تحریک سریع پوستهای چرب می شود. از سوی دیگر پوستهای چرب، آب و صابون و تغییرات درجه حرارت و آب و هوا را بخوبی تحمل می کنند. برای شستشوی پوست چرب باید از صابون های اسیدی استفاده کنید چون این صابون ها چربی را کم می کنند. صابون های گوگرددار نیز بسیار مفید هستند، از مصرف صابون های گلیسیرین دار بپرهیزید چون پوست را تحریک می کنند.

اگر چربی پوست شما خیلی زیاد است پس از اتمام شستشو با آب و صابون ، یک گاز استریل یا پارچه تمیز را به الکل آغشته کنید و روی پوست خود بکشید تا چربی آن گرفته شود. این عمل را حداکثر روزی ۲ بار انجام دهید.