آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
علايم سکته مغزی چیست ؟

موقع سکته مغزی باید چه کار کنیم ؟

salamatmag 2 17 300x150 علايم سکته مغزی چیست ؟

 

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه علايم سکته مغزی چیست ؟ می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

اگر خونرسانی به بخشی هایی از مغز دچار اختلال شده و متوقف گردد، این قسمت از مغز دیگر نخواهید توانست عملکرد طبیعی خود را داشته باشد. این وضعیت را اصطلاحاً سکته مغزی می گویند. سکته مغزی می‌تواند به عللی مانند بسته شدن یا پاره شدن یکی از رگ‌های خون رسان مغز به وجود م اورد. به نظر برخی پزشکان و متخصصان، خطر بروز سکته مغزی در زنان به دلیل بیماری های ژنتیک، موارد هورمونی، مصرف بعضی داروها و پیامدهای ناشی از زایمان بیشتر از مردان هست .

سکته مغزی زمانی رخ می‌دهد که یک لخته خونی باعث انسداد شریان‌ خون‌رسان به مغز شده است (سکته مغزی ایسکمیک) و یا یک رگ خونی مغز پاره شده و خونرسانی به بخشی از مغز متوقف خواهد شد (سکته مغزی هموراژیک). در عرض چند دقیقه بعد از این حادثه سلول‌های مغز شروع به مردن خواهند کرد. علت سکته مغزی هر کدام از این موارد که باشد، باید دقت داشت که با وقوع سکته مغزی بیمار در خطر مرگ قرار می گیرد. سکته مغزی سومین عامل مرگ و میر در جهان هست.

 

 

علائم سکته‌ی مغزی

 

آمار سکته مغزی در ایران نیز چندان خوب نیست .پزشکان ایرانی می گویند افراد در ایران ۱۰ سال زودتر از بقیه ملت ها به سکته مغزی مبتلا می شوند. متخصصان کم تحرکی، استفاده بی رویه نمک و چربی، چاقی، استعمال دخانیات و در مجموع رژیم نامناسب غذایی را علتی برای حرکت به سمت سکته های مغزی ایرانیان دانسته اند.

اصولا پیش از بروز سکته مغزی علائم هشدار دهنده‌ای وجود نداشته است و یا اینکه علائم بسیار جزئی می باشند. بعد از بروز سکته مغزی بیمار باید سریعا در بیمارستان بستری گشته تا از به وجود امدن صدمات دائمی به مغز جلوگیری بشود. عوارضی که بعد از سکته مغزی به وجود می اید بستگی به محل سکته و وسعت بافت‌های گرفتار شدهٔ مغز داشته است. عوارض سکته مغزی از عوارض خفیف و گذرا مثل تاری دید تا عوارض فلج کننده دائمی و یا حتی مرگ را شامل شده است

 

salamatmag 3 12 300x150 علايم سکته مغزی چیست ؟

 

دود به بدن‌تان می‌رسانید

 

سیگار کشیدن به سلول‌هایی که موجب ترتیب و قرارگیری رگ‌های خونی شده اند آسیب وارد میکند، سرخرگ‌ها را ضخیم و نازک میشود و شرایط را برای شکل‌گیری لخته‌های خون فراهم اورده است. از طرفی فشار خون را افزایش داده، کلسترول HDL (خوب) را کم میکنند و تری‌گلیسیرید را افزایش خواهند داد که همه و همه احتمال بروز سکته مغزی را بالا خواهند برد. سعی کنید از استفاده انواع تنباکو خودداری بکنید و در معرض دود آن هم قرار نگرفته باشید.

تحقیقات نشان داده است قرار گرفتن در معرض دود سیگار دیگران، خطر سکته مغزی را حتی بین اشخاص غیرسیگاری تا ۳۰درصد افزایش داده اند. اگر نمی‌توانید سیگار را به خاطر خودتان ترک یکنید، لااقل این کار را به خاطر دیگران و بچه‌های اطراف‌تان انجام یدهید. البته به یاد داشته باشید که فقط سیگار نبوده است که به‌عنوان دود و تنباکو عنوان شده است، قلیان هم می‌تواند همین تاثیرات را به وجود اورد یا حتی بدتر از سیگار محسوب شده باشد.

 

سکته مغزی یکی از خطرناک ترین سکته ها است و در بعضی موارد منجر به مرگ می شود برای اینکه بتوانید از سکته مغزی جلوگیری کنید می توانید به پست راه هایی برای پیشگیری از سکته مغزی مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

تپل هستید

 

داشتن شاخص حجم بدن (BMI) ۲۵ یا اغل از آن، خطر بروز مشکلات قلبی-‌عروقی را افزایش خواهند داد. این عوامل شامل: فشار خون بالا، مقاومت انسولین و تری‌گلیسیرید بالا. به خاطر داشته باشید که حتی کاهش ۵کیلوگرم از وزن‌تان می‌تواند به شکل بارزی به کاهش عوامل خطرزای مربوط به سکته مغزی مثل کاهش فشار خون و ارتقای میزان کلسترول منتهی بشود. خوردن میوه‌ و سبزیجات بیشتر هم در برنامه کم شدن وزن، نقش کلیدی بازی کرده است. رژیم غذایی مدیترانه‌ای را هم فراموش بکنید. این رژیم سرشار از آجیل، روغن‌زیتون و غلات کامل هست که خطر بروز سکته مغزی را کم میکند.

 

salamatmag 1 21 300x150 علايم سکته مغزی چیست ؟

 

تنبل می باشید

 

داشتن سبک زندگی ساکن و کم‌تحرک می‌تواند موجب بالا رفتن خطر سکته مغزی و بسیاری عوامل دیگر شود که مسبب آن می باشد. در واقع، اشخاصی که گفته اند اصولا در طول هفته ورزش نکرده اند -درواقع یک‌سوم جمعیت ۲۷۰۰۰نفری از افراد پژوهشی که در دانشگاه آلاباما در این زمینه انجام شده است- خطر بروز سکته مغزی در آنها ۲۰درصد بیشتر هست. صحیح هست حداقل ۵روز در هفته تمرینات متعادلی مثل پیاده‌روی سریع یا دوچرخه‌سواری انجام بدهید. اگر نمی‌توانید برنامه ۳۰دقیقه ورزش روزانه را در برنامه‌ روزانه‌تان قرار بدهید، بهتر هست آن را به ۱۵۰ساعت ورزش در هفته تغییر داده باشید.

 

 

فشار خون‌تان را اندازه گرفته‌اید

 

فشار خون بالا قادر است تنها علت خطرزای مهم قابل‌ درمان در سکته مغزی باشد. علتش آن هست که فشار خیلی زیاد داخل رگ‌های خونی می‌تواند به جداره داخلی‌شان آسیب وارد اورد. این مسئله موجب ضخیم و سفت شدن دیواره سرخرگ‌ها خواهد شد که در نهایت به بروز انسدادهای مختلف و لخته شدن و سکته مغزی ایسکمیک منتهی شده است. از طرفی فشار خون بالا خواهد توانست موجب خون‌مردگی در دیواره سرخرگ‌ها بشود که منجر به پارگی و خونریزی شده است و از عوامل شایع سکته مغزی هوراژیک هست. به خاطر بیاورید که فشار خون بالا هیچ علامت مشخصی نداشته است، در نتیجه مادامی که وضعیت سلامت خود را چک نکرده اید، متوجه وجود آن نمیشوید.

تلاش کنید سالی یک ‌بار هم که شده به پزشک مراجعه بکنید تا سلامت بدن‌تان را چک بکند. معیارهای مربوط به شیوه زندگی مثل رژیم غذایی همراه با مصرف مقدار قابل توجه ای میوه و سبزیجات و مصرف نمک به مقدار کم هم موجب می‌شود فشار خون کاهش خواهد یافت. اگر فکر کرده اید کارهای بیشتری در این زمینه لازم هست، مصرف داروها هم می‌تواند تاثیر داشته باشد. به خاطر داشته باشید که درباره داروها و علائم مربوط به فشار خون با پزشک‌تان حرف میزنید چرا‌که او می‌تواند درباره عوارض جانبی برخی از آنها اطلاعات کافی به شما داده باشد

این نشانه به چند صورت بوجود امده است: صحبتتان امکان دارد بریده بریده بشود یا تنها در گفتن کلمات مشکل داشته است و نیز امکان دارد برای درک آنچه دیگران گفته اند با مشکل مواجه بشوید. استیمر می گوید که این امر می‌تواند با گستره‌ایی از حالت خفیف تا شدید همراه بشود. درحالی که همه ما لحظاتی را داریم که نمی‌توانیم یک کلمه را به یاد بیاوریم یا کلمه را درست ادا بکنیم.

 

.

نوشته علايم سکته مغزی چیست ؟ اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.

 ارسال در حدود 2 هفته قبل  ادامه مطلب »